Objective: If the requirements and risks of data protection are not known to employees, there is a risk that employees will behave incorrectly and thus damage the organization. It is therefore important that data protection is internalized and lived as a natural part of their work.
Requirements (must): "+ Employees are trained and sensitized.
- Scope, frequency, and content of the training is determined according to the protection needs of the data
- Employees in critical areas (e.g. IT administrators) are instructed and trained specifically for their work (e.g. specific training courses or instructions, short videos, etc.)."
Organisaatiomme on määritellyt toimintatavat henkilöstön digiturvaosaamisen ylläpitämiseen. Näihin voi liittyä mm. seuraavia asioita:
Koulutus keskittyy kullekin työroolille oleellisimpiin digiturvateemoihin, mutta sisältää tarpeeksi usein myös kaikkia työntekijöitä koskevat "perusasiat":
Etenkin kun paikallista tai rakenteetonta tietoa on toiminnan luonteen vuoksi tarpeen käsitellä paljon, voi olla tarpeen kehittää koulutusta, joka kuvaa näihin liittyiviä riskejä henkilöstölle.
Paikallisen ja rakenteettoman tiedon yleisiä ongelmia ovat mm.:
Tiedoille, joiden et haluat häviävän, joiden käyttöä haluat valvoa tai jotka on tärkeä löytää jatkossa, henkilöstön pitäisi käyttää niihin suunniteltuja järjestelmiä.
Tietosuojan vastuuhenkilö on muodostanut toimintaohjeet henkilötietoja käsittelevälle henkilöstölle. Lisäksi tietosuojan vastuuhenkilö on valmiina antamaan neuvoja rekisterinpitäjälle, henkilötietoja käsitteleville kumppaneille tai omalle henkilöstölle tietosuojaan liittyen tietosuoja-asetuksen tai muiden tietosuojavaatimusten noudattamiseen.
Organisaatiolla on oltava henkilöstölle määritelty tietosuojaa koskeva koulutusohjelma. Koulutuksissa olisi otettava huomioon tietosuojatarpeet määriteltäessä koulutuksen laajuutta, tiheyttä ja sisältöä.
Kriittisillä alueilla työskentelevä henkilöstö (esim. IT-ylläpitäjät) on koulutettava ja opastettava ottaen huomioon heidän työnsä vaatimukset. Heille pitäisi järjestää erityisiä koulutuksia ja ohjeita.
Digiturvamallissa kaikki vaatimuskehikkojen vaatimukset kohdistetaan universaaleihin tietoturvatehtäviin, jotta voitte muodostaa yksittäisen suunnitelman, joka täyttää ison kasan vaatimuksia.