Objective: The aim is to both technically and organizationally ensure the protection of IT systems against malware.
Requirements (must): Requirements for protection against malware are determined.
Technical and organizational measures for protection against malware are defined and implemented.
Requirements (should): Unnecessary network services are disabled.
Access to network services is restricted to necessary access by means of suitable protective measures (see examples).
Malware protection software is installed and updated automatically at regular intervals (e.g. virus scanner).
Received files and software are automatically inspected for malware prior to their execution (on-access scan).
The entire data contents of all systems is regularly inspected for malware.
Data transferred by central gateways (e.g. e-mail, internet, third-party networks) is automatically inspected by means of protection software:
- Encrypted connections are considered.
Measures to prevent protection software from being deactivated or altered by users are defined and implemented.
Case-related staff awareness measures.
For IT systems operated without the use of malware protection software, alternative measures (e.g. special resilience measures, few services, no active users, network isolation) are implemented.
Valitaan ja asennetaan haittaohjelmien havaitsemis- ja korjausohjelmat keskitetysti ja päivitetään ne säännöllisesti tietokoneiden ja tietovälineiden ennaltaehkäisevää tai säännöllistä tutkimista varten.
Ohjelmien tulisi tarkastaa ainakin seuraavat asiat:
Organisaation on määriteltävä, mitä vaatimuksia haittaohjelmilta suojautumiselle asetetaan. Seuraavat seikat tulisi ottaa huomioon:
Organisaation on määriteltävä ja toteutettava toimenpiteitä haittaohjelmilta suojautumiseksi määriteltyjen vaatimusten perusteella.
Haittaohjelmien suojaukseen käytetyt järjestelmät tarkistavat ja asentavat päivitykset automaattisesti halutuin väliajoin ja ajavat myös halutut tarkistukset valitulla frekvenssillä ilman käyttäjän toimia.
Organisaation verkoille on määritelty omistaja. Omistaja vastaa verkon rakenteen suunnittelusta ja sen dokumentoinnista.
Verkon suunnittelussa käytetään tarpeen mukaan erillisiä verkkoalueita. Verkkoalueet voivat olla määritelty mm.:
Eriyttäminen voidaan toteuttaa joko fyysisesti erillisillä verkoilla tai loogisesti erillisillä verkoilla.
Kriittisten verkkopalvelujen tarvitsemat turvajärjestelyt, kuten turvallisuusominaisuudet, palvelutasot ja hallintavaatimukset, on huolellisesti määritelty ennakkoon. Verkkopalveluja ovat mm. liitännät, verkot ja verkon turvallisuusratkaisut (esim. palomuurit).
Verkkopalvelujen turvallisuusominaisuudet voivat olla mm. seuraavanlaisia:
Organisaation tietojärjestelmiä ja verkkoa on valvottava poikkeavan käytön havaitsemiksi. Kun poikkeavaa käyttöä havaitaan, organisaation on ryhdyttävä tarvittaviin toimenpiteisiin arvioidakseen tietoturvahäiriön mahdollisuuden.
Valvonnassa tulisi hyödyntää työkaluja, jotka mahdollistavat reaaliaikaisen tai säännöllisen valvonnan organisaation tarvetason huomioiden. Valvontakäytännöillä tulisi pystyä hallitsemaan suuria määriä dataa, mukautumaan muuttuvaan uhkaympäristöön sekä lähettää tarvittaessa hälytyksiä välittömästi.
Seuraavien lähteiden sisällyttämistä valvontajärjestelmään on harkittava:
Organisaation on myös luotava toimintatavat "false positive" tulosten tunnistamiseksi ja korjaamiseksi, mukaan lukien valvontaohjelmiston virittäminen tarkempaa poikkeavuuksien tunnistamista varten.
Organisaatiomme on määritellyt toimintatavat, joiden avulla estetään tai vähintään havaitaan luvattomien ohjelmien käyttö.
Organisaatio kouluttaa henkilöstöä säännöllisesti sekä hyödynnetyn haittaohjelmasuojauksen käytöstä, haittaohjelmahyökkäyksistä raportoinnista sekä haittaohjelmahyökkäyksistä toipumisesta.
Digiturvamallissa kaikki vaatimuskehikkojen vaatimukset kohdistetaan universaaleihin tietoturvatehtäviin, jotta voitte muodostaa yksittäisen suunnitelman, joka täyttää ison kasan vaatimuksia.